Skip to main content

Domácí mazlíček trochu jinak, aneb psa tentokrát nečekejte. Stal se členem rodiny a inspirací pro tento blog. Můžete ho vidět na každé stránce. Také jste si celý život přáli domácího mazlíčka a uměli jste si představit jedině psa? To však nešlo z důvodu vaší alergie na psí chlupy? Mám řešení. Za svůj život jsem se dostal od psů až k poněkud exotičtějším mazlům.

Ti jsou mnohdy méně náročnější. Jednoho z nich vám dnes přiblížím a povím vše, co mě jenom napadne. Od výhod až k nevýhodám takového mazlíčka. Mluvím o mazlíčcích v množném čísle, proto prozradit, že se něco nového právě chystá a zanedlouho bude další, podobně laděný článek.

Ale teď už zpět a co mám na mysli? Novým členem rodiny se stal v srpnu 2022 Chameleon pardálí jménem Fredy, Mr. Fredy. Co vidíte, když se podíváte na logo mého webu? Možná draka, ale ne tak docela že ano? Prvotní inspirací, ze které jsem vycházel při vytváření loga K uzdravení byla právě fotografie Fredyho.

A proč tento článek? Nejen proto, že je Fredy inspirací a předlohou loga mého blogu, ale také proto, že kontakt a starání se o zvířata snižuje stres, a zlepšuje psychickou pohodu každého z nás. To jsem si vyzkoušel na vlastní kůži, když jsem se byl podívat u známe, kde se Fredy narodil a kde je taková malá zoologická zahrada. Krátký pobyt tam byl nezapomenutelný zážitek. Budu moc rád, když mi napíšete jaké netradiční domácí mazlíčky máte vy a pokud vás článek zaujme, můžete jej také sdílet, aby se dostal k více a více lidem. Předem děkuji.

Náš život s Fredym

Říkáte si, mít chameleona místo psa je nesmysl. A jak se o něj vůbec starat a co vůbec žere. Také jsme měli podobný postoj. Já osobně jsem hned na začátku debaty zastával názor chameleona nebrat. Teď jsem rád, že jsem byl přehlasován a Freďouš u nás již nějakou dobu bydlí. Pes už je pro mne obrovský stereotyp. Není potřeba bát se ostatních tvorečků, kteří jsou stejně úžasní jako psi a méně nároční. Ale nemyslete si, psa máme také a jmenuje se Bailey, Belgický ovčák – malinois a je to zlatíčko. Ale zpět k Fredymu. Dnes už se všichni smějeme té chvíli, kdy půlka rodiny chameleona zarytě odmítala, o hodinu později jsme vybírali terárko a druhý den už jsme chamíka měli doma. Ten se během jediného dne stal oblíbencem celé rodiny. A dostal se k nám úplnou náhodou. V prvním období svého života se spálil o vyhřívací lampu v terárku. I přes to je na svůj druh neobvykle přítulný a mazlivý. Často při krmení vyběhne na ruku a nemůžeme ho dostat zpět.

Vždy to ale nečekejte. Chameleoni jsou více introvertní samotáři, které na mazlení příliš neužije. Mají rádi svůj klid na vyhřívaném kameni ve svém příbytku.

Teď možná vyvrátím nejčastější stereotypy o chovu chameleonů, ještěrek a hadů. Chameleon neutíká, nekouše a k hadovi má opravdu daleko. Není třeba bát se, vzít si Fredyho na ruku. Pocitově je jako plyšák, který lehce a bázlivě našlapuje svými semišovými ťapkami. Které vypadají podobně, jako když se kuchyňskou chňapkou snažíte uchopit a vyndat horký plech z trouby a máte na to jenom dva silné prsty. Nebojte se chameleona, to on se bojí vás. Ještě jsem ale nezažil, že by kousl. I když se občas předvádí a otvírá svojí tlamu dokořán. Tím dává najevo, že má hlad. Pokud jde o utíkání, ani toho se bát nemusíte, chameleoni jsou velice rozvážní a bázliví. Když je chamík u vás na ruce je extrémně pomalý. Když ale spatří květinu, větev nebo jej položíte například na stůl, pak dosti zrychlí a promění se z lenochoda na geparda.

Ale nijak daleko neuteče a ani neulítne, není to pták. Ptačí úlety budu možná řešit zanedlouho. Na co se ale musíte připravit jsou cvrčci. Ti už utíkat budou a utečou snad i ze zavřené krabice nebo z pinzety rovnou do chamíkova terárka, kde se o ně náš predátor postará. A pokud si říkáte, že budete opatrní a žádný cvrček neuteče. Nebuďte bláhoví a připravte se, že budete potkávat cvrčky po celém bytě. Jednou mě dokonce prevít jeden kousl v posteli do za***. To prosím není nadsázka. Jednu výhodu to ale má, noční cvrkání vám bude připomínat letní noc v Itálii a uřvané cikády. Ale za noc nebo dvě si zvyknete. Já už si noc bez cvrkání ani neumím představit. Ale ano cvrčci v noci cvrkají. Zdůrazňuji to, protože když jsem spal první noc v místnosti s kyblíkem plným cvrčků, všichni mi tvrdili, že cvrčci necvrkají, že také spí. Omyl. Ti prevíti řvou celou noc :-).

Chameleon pardálí vs. Chameleon jemenský

Chameleonů je několik druhů. Nejvíce se plete druh Pardálí, kterého máme my s druhem Jemenským. Druhý z nich bývá větší a samci dorůstají až 65 centimetrů. I přes to patří Chameleon pardálí se svými cca 50 centimetry mezi největší existující chameleony. Obývá sever ostrova Mdagaskar.

Pardál je také nejbarevnějším druhem ze všech. Převléká se do různých odstínů zelené a má červené, žluté či modré skvrny na těle. Nemá tolik vystouplou hlavičku, která u Chameleona jemenského připomíná přilbu. Jemenský chameleon má také větší hrdelní hřeben. Samec Chameleona pardálího je oproti samici větší a barvitější. Samičky bývají zpravidla zelené, hnědé či narůžovělé.

Chameleon a jeho barvité emoce

Všichni chameleoni jsou samotáři. Pardálí mezi nimi však vyniká. Je velmi ostražitý a k ostatním chameleonům agresivní. Páreček chamíků nemáme ale samotářství, jak už jsem na začátku zmínil, musím vyvrátit. Ten náš chamík je hodně mazlivý a přátelský. Obecně se také považuje za nejjednodušší druh pro začínající chovatele. Smutnější je, že se samci dožívají maximálně 5-7 let a samice když snese vejce pak 2-3 roky. Chamík je také velmi citlivý na uchopování do ruky. Například, když ho budete chtít vyndat z terárka, rovnou zapomeňte, že ho prostě „násilím“ sundáte z větve. Pokud to uděláte, můžete mu utrhnout ocas, který mu již nedoroste. Chameleonovi musíte nastavit hřbet ruky a být trpěliví. Nechte to na něm. Až bude chtít tak vám na ruku vyběhne. Ale může se také stát, že chtít nebude a vy se s ním ten den prostě nepomazlíte. Jak už jsem zmínil, Chameleon pardálí je nejbarevnějším druhem a umí svých barev dokonale využít. Dá vám tak najevo, zda má na vás zrovna náladu nebo ať ho necháte v klidu odpočívat. Nejtypičtější barvou je pro něho zelená a její různé odstíny. Když je vzrušený a natěšený pak je světle zelený až žlutý. Takovou chvíli můžete využit k mazlení. Chamík k vám bude nejpřívětivější. Pokud však zčervená, raději ho nechte v jeho světě. Nemá náladu a raději na něj nesahejte. Vše může umocnit také nafouknutím celého těla, aby tak dokázal svoji velikost a zastrašil nepřítele. Tedy momentálně vás. Ale i tak se nemusíte bát, opravdu vás nekousne. Když otevírá tlamu, je čas na krmení.

Péče o Chameleona není složitá

Když jsem zmínil chameleonův ocas, ještě se k němu vrátím. Má v něm obrovskou sílu, která vás až překvapí. Může s e s ním zavěsit na větev a viset hlavou vzhůru. Není neobviklé, že v této pozici také žere. Spořádá v průměru 5 cvrčků denně.

Později mu stačí žrát každý druhý den a někdy prostě žrát nechce. To především když se svléká ze staré kůže. Už se nám stalo, že 4 dny nežral. Jakmile však proces svlékání dovrší opět se mu apetit vrátí. Kůži převléká několikrát za rok. Pokud to spočítám u našeho Fredyho, převlékal kabát cca 7x až 9x za 9 měsíců. Tedy 1x měsíčně v procesu růstu. Chameleona je potřeba také každý den porosit nebo dát pod tekoucí vodu. Stejně tak mu rosit rostliny v jeho terárku, ze kterých pije. Pozor, rosení chamík, alespoň ten náš, nemá vůbec rád. Je to však velmi důležité. Důležitý je také chameleonův jazyk, který dokáže vystřelit až na vzdálenost stejnou, jako je délka jeho těla. Je také důležité, aby nezlenivěl, jazyk vystřeloval a neztratil tak schopnost predátora. Přiznávám, že s tím máme trochu problém. Nesnažte se chameleonovi vše usnadnit tím, že mu pinzetu s cvrčkem strčíte až před čumák. Hrajte si s ním, podněcujte v něm chuť lovit. Nechte cvrčka dál od něho ať se musí snažit nebo je vypusťte do terárka ať si je naloví sám. Je to potom lepší podívaná než v kině. Stačí si udělat popcorn, posadit se a pozorovat chameleonovy akrobatické kousky. Cvrčky samotné je třeba vždy posypat nebo vyválet ve skleničce s vápníkem a jinými stopovými prvky, které chameleonovi z nedostatku denního světla v přirozeném prostředí chybí.

Terárko a jeho vybavení

Chameleon pardálí není nijak drahé zvířátko, cena se pohybuje v průměru mezi 3-4 tisíci. Mnohem důležitější a mnohdy dražší je terárko, do kterého se opravdu nebojte investovat. Rozměrově by mělo být cca 100x60x50 centimetrů (VxŠxH) a když bude větší, tak vůbec nevadí. Právě Chameleon pardálí je největší stresař svého druhu, proto je třeba vybrat ideální terárko a dobře jej udržovat. Chameleoni nemají rádi změny. Nejdůležitější částí terárka je osvětlení a vyhřívání. Je třeba mít nad terárkem klasickou lampu, která evokuje denní světlo a mělo by být zapnuté 10-12 hodin tedy jako běžný den. Druhým světlem je UV lampa, která poskytuje chameleonvi teplo a stačí ji zapnout na dobu cca 8 hodin. V terárku je třeba udržovat teplotu mezi 28-35°C. Kdy nejnižší teplota je u země a nejvyšší pod lampou. Jednoduše aby si chameleon mohl vybrat. Noční teplota je potom 20°C. S teplotou je úzce spojená vlhkost, která by měla být mezi 50-70%. Z praxe je tedy důležité 1-2x denně prostředí terária porosit. Další důležitou součástí jsou rostliny a jejich rosení, které zvlhčují prostředí, umožní chamíkovi hydratovat se a poskytují mu ochranu a možnost schovat se do bezpečí. Středem terária je potom liána, stromek nebo větev, která končí několik centimetrů pod UV lampou. To proto aby si chameleon mohl vylézt a vyhřívat se. To je velmi důležité. Na dno terárka potom můžete dát substrát nebo mulčovací kůru. Chameleon se pohlavně dospívá mezi 9-12 tým měsícem života a březost trvá 30-45 dnů. |To něco pro případné chovatele. 30-40ti centimetrová vrstva substrátu či kůry slouží jako ideální kladiště vajíček.

Pokud jde o krmení, již jsem zmínil cvrčky, kterých alespoň náš chamík spořádá cca 5 denně. Můžete chamíka krmit také sarančaty, mouchami a podobným hmyzem. Doma ničím jiným než cvrčky nekrmíme a Fredy spokojeně roste a roste jako z vody. V neposlední řadě pamatujte, že chameleona neošálíte. Vidí všechno, všechny a všemi směry.

Závěrem

Zaujal vás Chameleon jako domácí mazlíček? Pak se nebojte vystoupit z davu. Není se čeho bát. Fredyho krmí u nás doma celá rodina i můj 12ti letý bráška. Nejsem však žádný chovatel proto veškeré informace berte jako inspiraci a pokud už teď víte, že chameleona prostě chcete a rozhodli jste se jít proti proudu všech milovníků psů a kočkomilů, pak mi napište a já vás moc rád odkážu přesně tam kde jsme si chamíka kupovali my. Chameleon nemá srst, proto se nemusí bát ani kdejaký alergik.

A predátora v akci můžete vidět tady

Leave a Reply