Skip to main content

Meditace a její historie

Slovo meditace a jeho význam zná asi každý v některé z jeho podob. Hodně z vás se o ni určitě i pokoušelo, ale chápu, že vydržet v klidu a na nic nemyslet, je v dnešní době skoro nemožné. Měl jsem to podobně. A proto je třeba, začít pomalu a postupně. Ale nevzdávejte to. Inspirací vám může být Bil Gates, který také zapadá do skupiny lidí, kteří meditaci praktikují.

Kolébkou meditace je Indie. Já mám obrovské štěstí, že znám človíčka, který se meditaci učil přímo u jejího zdroje. Některé zdroje uvádí první zmínky o meditaci již před 5 000 lety. K velkému rozpuku a oblíbenosti pomohl budhismus a následně hinduismus.

Meditace a jak jí dosáhnout?

Co to ta meditace vlastně je? To nám může povědět například slovník cizích slov. Ve kterém definice říká, že meditace je: “postup spočívající v prohlubování soustředění za účelem dosažení změněného stavu vědomí.“ Nebo jednodušší pojetí považuje meditaci za rozjímání a hloubání. To je asi lepší, co říkáte? Cílem je pak dosažení změněného stavu vědomí. Tedy osvícení. Jak a kdy lze tohoto stavu dosáhnout? Když se řekne meditace, asi si všichni vybavíte mnichy v jednoduchých hávech vysoko v Himalájských klášterech. Rozjímající, v naprostém tichu, nad smyslem života. To je pro náš hektický svět, mimo himalájské vrcholky, neuchopitelné a nereálné. Proto se mi moc líbí myšlenka Buddhy, kterou jsem se dozvěděl ještě na střední škole, a která říká: „Že osvícení může dosáhnout člověk kdykoliv a při jakékoliv činnosti.“

Například při nákupu v obchodě a není třeba se až fanaticky modlit, ale prostě jen žít, tady a teď, a přijímat věci tak, jak jsou. S myšlenkou, že vše, co přichází, je jen a jen dobré. Dobrým příkladem je v tomto směru moje vlastní mamka, která se věnuje duchovním věcem a učení asi 25 let a já jsem ji neviděl nikdy meditovat. Když jsem jí jednou říkal, že by měla meditovat, opáčila, že ona medituje. Když řídí ve svém autě. To nikomu nedoporučuji, protože při prvních pokusech o dosažení meditačního stavu můžete usnout. A i to je v pořádku.

Když si vzpomenu na sebe, zkoušel jsem poprvé meditovat asi před 6 ti lety. V horké vodě, vaně. Tam jsem si ani nemohl natáhnout pohodlně nohy. Všechno mě tlačilo a k tomu jsem si hned na první pokus pustil hodinovou, vedenou meditaci. Pamatuji si to ještě dnes. Stěží jsem vydržel 10 minut. S hlavou plnou jiných myšlenek a po 10 ti minutách jsem si říkal, co to ten cápek plácá. Co že to mám dělat? A někdy jsem ho až nevnímal, protože mé myšlenky byly rozuteklé všude možně. Jen ne tady a teď.

Správně provedená meditace ne/existuje?

Z toho vyplývá, že pro úspěšnou meditaci není třeba sedět v lotosovém květu. V tichu bez jídla a pití po 30 dní a 30 nocí. Ano nikomu nebráním, ale opě nedoporučuji. Hlavním kritériem pro meditací je pohodlí. Ať už budete sedět nebo ležet, musíte se cítit pohodlně. Také buďte v teple. To je velmi důležité. Protože při meditaci klesá teplota lidského těla. Osobně znám jednoho velmi šikovného človíčka, který se meditacím věnuje již několik let. A velmi si potrpí na technickou stránku meditace. Pak je, ale také velmi často zklamaný. Protože nedosahuje, tak často, kýžených pocitů uvolnění nebo vizualizace. Protože je v přílišné křeči z dokonalosti provedení.  Ale proč? Nikdo vás z meditace nebude známkovat, jako třeba v matematice. Cíl meditace není a nemůže být jasně definován. Možná se takjednou stane. Až bude běžné lidem nahlédnout do myslí, a tak pochopit, co se uvnitř každého z nás děje. Nejblíže čtení myšlenek je dnes intuice. Tedy odpojení logického uvažování a umožnění naslouchat a promlouvat našemu nitru či duši. Snad právě aktivace intuice je tím cílem meditace, ke kterému se snažíme dostat. Tím naše pochopení končí. Vezměme si, že dojde k vypnutí logického myšlení ve stavu meditace. Co potom chcete pochopit? Když naše logické chápání nefunguje. Za hranicí logiky se tak každému z nás může stát naprosto cokoliv.

Zde se pak otevírá jedna otázka. Je meditace nebezpečná? Tím vám nedávám záminku k další výmluvě proč nemeditovat. Když si každý den na 10 minut sednete, zavřete oči a upřete svoji mysl na jediný bod ve své hlavě, pak se o své zdraví bát nemusíte. Ale ano, sám jsem chtěl dosáhnout takzvaného vytělesnění, které si píši do poznámky a tento pojem probereme v jiném článku.  Když jsem se zmínil o vytělesnění před zkušenějším v oboru meditací, hned mě upozornil, že je to samozřejmě možné. Ale při této praktice už dochází ke stavu, kdy duše (naše vědomí) opouští tělo a také se v krajních případech nemusíme vrátit. O tom ale až někdy jindy. (slovo vytělesnění dokonce nezná ani Microsoft Word ve kterém článek píši – pozn. redaktora). Pokud vás jímá strach z toho, co to to vytělesnění je a proto raději nebudete meditovat, tak se nebojte. Jak říká můj, dnes 12 ti letý, bráška: “To se nesmíš bát pustit.”  Myslí tím pustit se těla. Až budu článek o vytělesnění psát, bude mi určitě moc rád pomáhat.

Správný a jasně daný postup meditace nefunguje, a to znamená, že ji nelze provádět špatně. Stačí se jen nebát a vybrat si typ meditace podle cíle, kterého alespoň okrajově chcete dosáhnout. Na výběr potom máte hned z několika typů meditací. Do začátku určitě jejich dělení znát nemusíte. Osobně si myslím, že je dělení příliš složité a mnoho zdrojů se v druzích meditace rozchází a mnoho z nich se také prolíná. Nejlepší bude, na každý typ udělat samostatný článek, abych zde nikoho nezahltil. Pokročilým hráčům chci ale nabídnout další možnost rozvoje.

Popularita meditace roste, praktikuje jí i Bill Gates

Lidé se probouzí a popularita meditace roste.  V USA v letech 2012-2017 vzrostl počet dospělých praktikujících meditaci ze 4, 1 % na 14, 2 % a mezi mladými (4-17 let) za stejné období z 0,6 na 5, 4 %. A jak sám pozoruji, oblíbenost meditace mezi lidmi stále roste.  Konkrétním příkladem pak může být Bill Gates, který také praktikuje meditaci a považuje jí za posilovnu pro mozek stejně, jako je tělocvična posilovnou pro svaly. V rozhovoru také uvedl, že medituje cca 3x týdně vždy po dobu 10 ti minut. Pro některé z vás to tedy může být další dobrá zpráva o tom, že stačí meditovat jen velmi krátkou dobu a ne několik hodin či dnů.

Když se podíváme na meditaci v globálním měřítku, najdeme na světě cca 200–500 milionů lidí, kteří meditaci praktikují. Taková je statistika z roku 2022.  Není to příliš přesné číslo. Co tím chci říci, že lze meditovat v e skupinách 5 ti nebo 50 ti lidí. Ať už od sebe budete  2 metry nebo 2000 kilometrů. Je to tedy stejné, jako v posilovně. Nemusíte na to být sami a nikdy nejste, protože každou chvíli na světě najdete někoho, kdo zrovna medituje a nyní znáte i mě a já vás v tom nenechám. Rád se k pravidelným meditacím přidám. Stačí mi napsat a také na tomto webu brzy vznikne meditační skupina. Takový je můj cíl.

Zdravotní benefity meditace

Stejně rozporuplný názor panuje také na to, jaké léčivé a ozdravné benefity pro lidské tělo má meditace. A jestli vůbec nějaké jsou. V tomto názoru se liší klasická medicína od alternativní medicíny, která meditace vysoce uznává. Lze říci, že není určitě snadné projevy meditace změřit klasickými přístroji. Vyjma těch, které měří mozkovou aktivitu. Ale to nemusíme probírat. Vždy je nejlepší dát na pocit lidí, kteří meditaci praktikují. Povím vám upřímně, že není třeba nikomu nic dokazovat. Vaším cílem je, cítit se klidně, uvolněně a zdravě.

Z vlastní zkušenosti mohu říci, že meditace redukuje stres a hrozbu psychických či srdečních onemocnění. Tím však netvrdím, že se může každý kardiak vrhnout na meditace a vyhodit léky od lékaře do koše. To prosím nedělejte. Meditace je ideálním doplňkem k léčbě mnoha nemocí. Sama o sobě nás však nespasí a je třeba dbát na celkovou životosprávu. O té právě tady na tomto webu najdete spoustu informací. Chmurné období covid-19 pak také pomohlo růstu popularity meditací v různých firmách, které posílají své zaměstnance a umožňují jim absolvovat kurzy meditací nebo mindfulness. Po mnoho let navštěvuji lékaře s různým zaměřením a zjišťuji, že se pojmy jako meditace, relaxace a psychická pohoda se pomalu, ale jistě dostávají i mezi odborníky klasické medicíny, kteří přiznávají meditační praktice vyšší význam.

Za meditaci můžeme považovat obyčejné sezení v tichu a klidu, vědomé dýchání nosem a pusou i zpěv nebo poslech hudby. Na závěr dnešního článku můžu říci, že nejlepší cestou, jak pochopit meditaci, je ji vyzkoušet.

Meditace prakticky

A jak tedy na tu meditaci? Jak se říká, stačí na ni jít od lesa. Pohodlně si sedněte nebo lehněte a nejlépe se přikryjte  dekou, aby vám nebyla zima. Můžete sedět v úplném tichu a poslochat jenom venkovní zvuky troubících aut, zpěv ptáků nebo cokoliv jiného. Pokud vám to vyhovuje lépe, můžete si pustit relaxační hudbu. K tomu stačí youtube. Nemusíte si hned kupovat meditační aplikaci, kterých je v poslední době více a více. Pro začátek si můžete zavřít oči. Je to jednodušší, ale opět se nenuťte. Pokud vám to nedělá dobře, nechte oči otevřené. Začněte naslouchat svému dechu a vždy když vaši pozornost upoutá jakákoliv myšlenka, vraťte se k dechu. Nebojte se bloudit ve své mysli. Někde jsem slyšel, že člověk najde, to co hledá až ve chvíli, když se ztratí. Až si zvyknete naslouchání svého dechu a naladíte se na svůj rytmus, můžete se zaposlouchat do hudby nebo okolních zvuků. Ty, které jsou přímo u vás a potom zase ty, které slyšíte z větší dálky. Nechte vše plynout. Nehlídejte, zda děláte něco dobře nebo špatně. Meditaci nelze dělat špatně. Ta lze jen dělat a dělat a dělat. Postupem času zjistíte, že se dostáváte hlouběji a hlouběji do své mysli. Nebojte se měnit pozice a místa, kde budete meditovat. Meditovat lze opravdu kdekoliv. Například i na rušné ulici, kde se můžete snažit zaposlouchat do zpěvu ptáků za oponou rušného města. Mojí radou na závěr je, pokud budete meditovat s hudbou, použijte sluchátka. Pomůžou vám k lepší koncentraci a zaměření na samotnou hudbu.

Teď už jen zbývá pohodlně se usadit, zavřít oči a jdeme na to. Kdo jde meditovat semnou? Buďme jako Bil Gates a dalších 500 milionů lidí.

Join the discussion One Comment