Každý máme ve svém životě nějakou závislost, drogu, o které si myslíme, že nám pomáhá, ale ona nám v podstatě věci škodí a zabíjí nás.
Proč pít vodu a nepít rum? Znáte onu písničku s podobnými slovy? Voda je základem života, je pro nás, pro lidi, ale také pro živočichy všeho druhu nezbytná pro život. Proč se tedy vymyslel nápoj, jako je pivo, víno nebo ten rum. Všude je základem voda tak proč? Z rozmrzelosti či snad rozmazlenosti, nás lidí, kterým přestala čistá voda chutnat? Toto téma bychom mohli rozebírat ze všech stran hodiny a hodiny. Proto se dnes zaměříme primárně na účinky, které má voda na lidský organismus. Já osobně nepiji žádný alkohol cca 3 roky a musím říci, že se mi nestýská. Nedám si ani na silvestra symbolickou skleničku šampusu. Proč bych to měl dělat. Každý máme ve svém životě nějakou závislost, závislost na droze. Touto drogou může být heroin, pervitin, marihuana či alkohol. Ale také samotné jídlo, cukr, porno či počítačové hry. Závislost vzniká na činnosti či nějaké věci. Takovou věcí je droga a drogou může být naprosto cokoli. Věděli jste, že pozitivní pocit, který navozují drogy a kvůli kterým drogy užíváme si tělo dokáže vyrobit samo a přirozeně? Všechny synteticky vyrobené drogy mají původ vzniku v lidském těle, kde byly prvně objeveny.
Základní fakta o vodě
Jak jsem však již uvedlo, drogou může být také jídlo nebo cukr v čokoládě. Ano, přiznávám, mojí závislostí je jídlo. Když se necítím v bezpečí, v komfortu a jsem ve stresu pak útěchu hledám v jídle. A kde hledáte útěchu vy? Každá droga zastírá mysl, logiku a pravdu. I se zastřenou myslí vám může pomoci sklenička vody. Když mluvíme o vodě, potom alkohol je typickým protipólem a závislostí, které se snažíme zbavit. Já to chápu. Pil jsem alkohol cca 7 let, a z toho první 3 roky ve velké míře. Než se pustíte do čtení tohoto článku, zamyslete se nad tím, k čemu alkohol potřebujete? Potřebuje alkohol vaše tělo nebo vaše ego. Je alkohol prospěšný pro lidské tělo nebo je voda prospěšnější? V tomto článku se snažím předat svojí zkušenost s tím, jak jsem se zbavil potřeby a závislosti na alkoholu. Tuto závislost jsem vyřešil, ale řeším zase jinou. Nejste v tom sami. Pijete alkohol, protože vám chutná nebo proto, že alkohol pijí vaši přátelé, zamyslete se?
Říká se, že jsme my, lidé z většiny složení z vody. Zní to zvláštně? Pojďme se na to podívat. Mužské tělo obsahuje cca 60% vody, ženské tělo 50% a u kojenců je to až 75% hmotnosti. Hned po narození obsahuje dětské tělíčko 95% vody. Většinu vody najdeme ve svalech a kůži. Méně ale přece pak v kostech a tukové vrstvě těla.
Bez vody člověk dokáže přežít 2-3 dny, bez jídla dnů 40. Vypít bychom měli 2,5-3 litry vody v závislosti na teplotě. I když tento názor již začíná být zastaralý. Pokud pijeme vody příliš pak zatěžujeme ledviny. Dnešním trendem bývá hranice cca 2 litry vody denně. I když já osobně piji vodu opravdu hodně. I přes to se na více jak 2,5 litru/den nedostanu. Pokud převedeme množství vody na kilogram hmotnosti, pak bychom měli vypít 20-30 ml vody na 1 kg hmotnosti. U novorozeněte, které váží 5 kg, je to 150 ml vody na 1 kg hmotnosti.
Zajímavost: Voda se v těle dělí podle toho, kde se nachází na intracelulární a extracelulární tekutinu. A to v celkovém poměru 2:1. První voda se nachází uvnitř buněk, druhá extracelulární se nachází v cévách a v mezibuněčných prostorech.
Množství vody v těle je ovlivněno pohlavím, váhou a také věkem. S přibývajícím věkem člověka, obsah vody v těle klesá. Dalo by se říci, že voda je doslova naší krví, v červeně zbarvená tekutina obsahuje z 80 ti procent vodu. Lidské tělo potřebuje vodu, aby si mohlo krev vytvořit. Krev se jen tak v těle neobjeví, vzniká ve slezině a lymfatických uzlinách. Krev se kromě vody skládá z červených, bílých krvinek a krevních destiček. Voda je základním stavebním kamenem pro lidský organizmus. Dále se zaměříme na to, co se s vodou v lidském těle děje, a jak ji naše tělo využívá. Nejprve se ale podíváme na to, proč bychom se měli starat o vodu jako takovou, která je kolem nás, nejen z toho důvodu, že pitná voda ubývá a neobejdeme se bez ní.
Voda vs. alkohol
Už 3 roky nepiji alkohol ale jen čistou vodu a bylinkové čaje. Ano, také jsem byl více uvolněný a mé společenské zábrany při pití alkoholu opadávaly. Je zde však příliš tenká hranice mezi tím, je-li člověk uvolněný a přátelský a nebo opilý a hulvátský. Myslím si, že člověka nejvíce odnaučí pít alkohol společenské přešlapy. Když každý víkend při 10tém pivu či 8 drinku zvrací ani neví kam, chová se jako utržený ze řetězu, utrácí další a další peníze a ráno po probuzení cítí nejen alkoholickou ale také morální kocovinu, kdy hlava bolí jako střep. Také jste dříve přišli domů, prospali celý den nebo víkend a přišlo vám to normální. Také jsem to ve 20 ti letech považoval za normální věc.
Až do chvíle než mi začaly hrozit velké zdravotní problémy v podobě Crohna. Až ve svých 22-23 letech jsem začal přemýšlet nad tím, zda chci svůj život promrhat v alkoholovém opojení a nebo se postavit na vlastní nohy a něco dokázat. Celkový utrum s alkoholem pro mě přišel ve chvíli, když jsem v 7 hodin ráno v sobotu přišel domů opilý zcela pod obraz, s rozbitým telefonem a to bylo to nejmenší. Ano, takový je můj příběh pijáka jen v několika větách. V tu dobu jsem si už vůbec neuvědomoval negativní dopad alkoholu na mé tělo.
Pojďme se na ně podívat.
Také vám po propité noci přijde, že máte jakousi mozkovou mlhu a vůbec vám to nemyslí? Právě alkohol snižuje schopnost vnímání a myšlení. Alkohol také zvyšuje krevní tlak, při častějším pití alkoholu je zvýšení tlaku permanentní. Alkohol překyseluje žaludek a tím dává možnost špatným tělu nebezpečným bakteriím, aby se šířily. Alkohol, a to jakýkoli organismus odvodňuje. V neposlední řadě alkohol způsobuje přibývání na váze.
Já nepiji alkohol již 3 roky, ale vezměme si například měsíční výzvu, a jak se budete cítit, když měsíc vydržíte bez alkoholu? Přijde vám, že po propařené noci nebo po pouhých 3 pivech spíte jako miminka? Opak je pravdou. Po propařené noci se vaše tělo nedokáže uvolnit a nedostane se do nejhlubšího REM spánku. Tělo tak nemá možnost regenerovat a nabírat síly. Po probuzení se poté cítíte jako zmlácení a unavení ještě více, než když jste šli spát. Tento stav je způsoben mimo jiné tím, že tělo musí zpracovat a pomocí potu vyloučit alkohol z těla. Máte tak narušený tzv. cirkadiánní rytmus těla o kterém si můžete více přečíst v tomot článku. Mimo jiné alkohol tělo dehydratuje. První známky změny pocítíte již po 1 týdnu bez alkoholu. Již 2 týdny bez alkoholu vám pomůže s pálením žáhy či bolestmi žaludku, k těmto nepříjemným pocitům dochází z důvodu překyselení a narušení prostředí žaludku a celého zažívání. 4 týdny bez alkoholu způsobí snížení krevního tlaku a zlepšení stavu pleti. Pití alkoholu podporuje stárnutí. Pokud tedy pijete alkohol a utrácíte těžce vydwlané peníze za anti-age krémy atd., raději vysaďte alkohol a ušetříte dvojnásob.
Voda kolem nás
Na celé naší planetě se nachází 1,3 zeta litru vody. Použitelné množství pro spotřebu a zemědělství tvoří pouze 0,12 % z tohoto možná nepředstavitelného množství. Největší zásoby vody mají Brazílie, Rusko nebo Kanada. 22. března je SVĚTOVÝ DEN VODY. Také jste to nevěděli? Už to víte. Tak bychom mohli méně plýtvat co myslíte? Voda je extrémně důležitá pro náš organismus, ale jak to už bývá, její důležitost si uvědomíme ve chvíli, kdy dojde. Za posledních 25 let kleslo množství vody na osobu na celém světě o 26%. Kdy spotřebujeme zbytečně nejvíce pitné vody? Když při čištění zubů či při holení necháme puštěnou vodu nebo nadměrným každodenním sprchováním a napouštěním vody do vany. Jak absurdní, a jak snadno řešitelné. Osobně si myslím, že nejvíce vody můžeme ušetřit zaléváním květin, zahrady atd. dešťovou vodou, kterou lze sbírat do sudů.
Největším nedostatkem pitné vody trpí Katar, Izrael či Írán, z Evropy poté San Marino, Belgie, Kypr či Řecko.
Hlavní funkce vody v lidském těle
Díky vodě jsou v těle transportovány potřebné látky, elektrolyty, enzymy a další, bez kterých se lidský organismus neobejde. Stejně jako je voda potřebná pro chemické pokusy v našem světě, stejně tak lidské tělo potřebuje vodu, aby mohlo uskutečňovat nezbytné chemické reakce, ke kterým v těle dochází. Voda v těle udržuje homeostázu tedy stálost lidského organismu. Bez vody tedy tělo nemůže fungovat, stejně jako auto bez benzínu. Z vlastní zkušenosti vím, že voda usnadňuje trávení, snižuje stres. Pokud člověk nepije je podrážděný a ve stresu. Sám na tento fakt často zapomínám a nepiji. Dejte mi chvilku, musím se jít napít. Aby člověk zvládal vypjaté a stresové situace co nejlépe je velmi důležité kvalitní vyvážené jídlo a dostatečný pitný režim.
Tady vím o čem mluvím, někdy sám bojuji s nedodržením pitného režimu.Člověk se poté snaží vše dohánět jídlem a pořád nemá dost. Voda také umožňuje regeneraci tkání a buněk, je tedy doslova stavebním materiálem našeho těla. V neposlední řadě voda v těle reguluje tělesnou teplotu a chrání sliznice a nitro našeho těla.
Závěr
Můj názor na alkohol, který jsem vyměnil s radostí za čistou vodu se utvářel po dobu několika let. Desítky propitých nocí, kdy trpělo nejen moje tělo, ale také moje reputeace mě přesvědčily, že je alkohol zbytečnou položkou na mém seznamu měsíčních útrat. Jak jsem s pitím skončil? Vlastně ze dne na den jako lusknutí prstu. Stejně tak jsem seknul s kouřením vodní dýmky, prostě jen další závislost. Mojí poslední závislostí je jídlo. Nikdo, ani já nejsem dokonalý. Víte jak ovládnout drogu jménem jídlo? Poraďte i vy mě.
Ale teď už zpět k alkoholu a vodě, chutná vám alkohol nebo jej pijete jen ze společenských důvodů. Potřebujete alkohol ve svém životě. Je zdravější alkohol nebo voda? Já osobně jsem přestal pít alkohol z kombinace několika důvodů, zdravotní a finanční stránka věci, a také otevřeně říkám, že mi pivo ani tvrdý alkohol nechutná.
A co vy? Chcete abych vyhlásil měsíční výzvu bez alkoholu? Pro mě by to výzva nebyla, ale co bych pro vás, mí milí čtenáři, neudělal. Když pijete alkohol, jako všichni ostatní, nejste hrdinové, ale „ovečky“, které jdou s davem, vystupte z davu, nepijte alkohol a staňte se hrdiny svého života.