Skip to main content

Ano, mám na mysli třídění odpadu. Samozřejmě se podíváme také na různé statistiky o tom, jak se kde odpad třídí. Kde na to kašlou a kde zase ne.

Nejprve se však podívejme na třídění odpadu z pohledu selského rozumu a proč každému z nás pomůže, když budeme třídit odpad.

Třídění odpadu je sice jen špička ledovce, ale sakra velká špička ledovce.

Možná si říkáte, že skoro nikdo netřídí, jen nějací ekologičtí blázni. Stejně potom vše vyvezou na jednou skládku a všechno roztříděné se zase smíchá, tak proč bych měl jako třídit.

Bohužel stejný názor panuje také v mé rodině. A já se proti tomu snažím diplomaticky bojovat, tedy vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat.

Nejen že pokud máte nepořádek kolem sebe, máte ho také v sobě. Proto jsou lidé tolik roztržití, vystresovaní a chaotičtí. Uklidíš-li si kolem sebe, má to velký vliv na rovnováhu a klid uvnitř tebe.

Druhý důvod, proč bychom měli kolem sebe uklízet je ještě jednodušší. I přes to, se teď prosím v klidu posaď a zamysli nad touto otázkou. „Opravdu chceš mít kolem sebe nepořádek“? Dříve jsem často chodil historický centrem Prahy, které pamatuje dávné časy nejen Karla IV. Bohužel mě tyto procházky omrzely. Proč? Protože jediné co vidím, je nepořádek, odpadky, vajgly a také posprejované zdi. To je to opravdu nutné?

Nejvíce mé srdce pláče, když vidím lidskou lhostejnost v této věci. Když se dnes zeptám mladého člověka, kterému je sotva 18 let na otázku, zda mu přijde normální sprejovat po zdech, nejprve mi odpoví, že sprejovat se již neříká, dneska mladí tagují a druhá mladíkova emoce je údiv, tagovat po zdech památných budov mu přijde normální. Prý proč by ne. Asi jsem již ve 28 letech starý nebo nevím.

Věřím, že kdyby nebyly ulice znečištěné, zbytečně odhozenými odpadky či vajgly, byla by Praha nejrásnějším městem na světě. Nad čím mi však rozum zůstává stát je, když vidím odpodky pohozené na zemi vedle odpadkového koše. Proč? Ptám se asi marně.

Jak vyřešit tento problém? Nemůže za to vláda, nemůžou za to politici ani zdražené potraviny. Stačí, abychom každý začli u sebe. Přece stačí tak málo, jen využívat odpodkové koše a kontejnery na tříděný odpad, kterých po Praze a po celé České republice stále přibývá. Věděli jste, že jsou kontejnery nejen na papír, plast a sklo, ale také plechovky, použité baterie, oleje, kuchyňský odpad a v neposlední řadě bio odpad. V celé České republice najdeme více jak 678 tisíc barevných popelnic a v průměru je to pro každého 89 metrů k nejbližším nádob na tříděný odpad,

Proč třídit odpad? Pro sebe, pro svůj vnitřní klid a pohodu. Ano to myslím vážně. Neřešte, jestli druhý člověk, soused nebo kamarád třídí nebo netřídí odpad, nedělejte to pro něj, dělejte to pro sebe. Pokud každý jeden člověk sám bude třídit odpad a udržovat kolem sebe pořádek, pak to bude dělat každý, protože to dělá pro sebe a ne pro druhé.

Snažím se vyjádřit své myšlenky, pocity a důvody, proč by každý z nás měl vyhazovat věci do koše a ne mimo něj, proč by neměl žvýkačku či vajgl odhazovat na zem, ale nejde mi to. To že odpad patří do koše mi přijde stejně jasné, jako že si musím zavázat tkaničku u boty, když si ji nazuji. Proto se omlouvám, ale nerozumím tomu, jak to někdo nemůže dělat.

Když jsem byl malý kluk bylo mým prvním úkolem doma, pomáhat s umýváním nádobí a vynášením odpadkového koše. Zamyslete se nyní, kdo to měl v dětství stejné a dnes na to jenom zapomněl.

Vzpomínám s úsměvem na tváři, jak jsme se s bráchou vždy dohadovali, kdo půjde se psem a kdo umyje nádobi a vynese koš. V 7, 8 letech se mi nikam chodit nechtělo. Dnes beru obyčejnou procházku s košem ke kontejneru, jako vítané vytržení z chaotického shonu všedního dne. I věci jako třídění a vynášení odpadu může být pro vás rituál, kterým pomůžete nejen sobě.

Věřím, že lidskou přirozeností je sounáležitost, ochota, vzájemná pomoc, ohleduplnost, a to nejen sami k sobě a k druhý, ale také k matce přírodě a k celé naší planetě. Omlouvám se za můj emočně zabarvený úvod tohoto článku. Je čas podívat se na fakta.

Proč třídit odpad??

Podívejme na několik jasných, ale často zapomínaných důvodů, proč je vlastně dobré, třídit odpad.

  • Tříděný odpad lze dále recyklovat a díky tomu vyrobit nové věci
  • Recyklací se snižuje množství odpadu, který je třeba pálit na skládkách a podobně
  • Díky recyklaci se snižuje počet kácených stromů a nových produktů vyrobených velmi často z ropy
  • Recyklací se snižují ekonomické náklady na výrobu nových produktů
  • Když odpad házíme do košů a kontejnerů, chráníme tak veškerou faunu i flóru. Občas se zapomíná, že na této modré planetě nejsme tak úplně sami
  • Tříděním odpadu ušetří také každá domácnost – když se třídí, není třeba popelnice vyvážet několikrát za týden, ale jenom 1x týdně (Stejně tak tomu je i u nás v baráku, kde žije 6 rodin.
  • Každou minutu vymře na planetě 1 živočišný druh – povalující se odpadky na zemi tomu nepomáhají. Chovejme se ohleduplně nejen k lidem, ale ke všem formám života.
  • Kolem přeplněných popelnic směsným odpadem se hojně vyskytují krysy, myši či potkani. Ti poté přenáší nejen infekční choroby, ale také nevábný zápach.
  • V šetrnosti k přírodě nepomohla ani pandemie covid-19 kvůli které bylo spotřebováno a vyhozeno nespočet roušek a dalších ochranných prostředků a materiálů.

Zajímavost: Jak vzniká recyklovaný papír

V prvním kroku je papír máčen ve vodě, poté se odstraní jiný materiál, jako jsou např. svorky v časopisech. Dále se za pommoci pumpování vzduchu odstraňuje inkoust z papíru a z takto očištěného papíru poté vzniká papír recyklovaný.

Třídění plastů

Jiným způsobem jsou využívány PET láhve, polystyren nebo méně kvalitní pasty. Recyklovaný, měkčí plast zbavený neplastových přídavků se využívá pro stavební účely jako koryta či kryty kabelů, izolací atd. Z kvalitnějšího plastu PET lahví a kořínků je možné znovu vyrobit láhev či kelímek.

Dále je také možné, vyrobit „plastová vlákna“, která slouží pro výrobu umělých tkanin. Příkladem takovéto výroby je firma www.trickazplastu.cz

Bioodpad: Trend poslední doby

Trendem posledních let je v České republice třídění bioodpadu. Takový odpad se využívá pro výrobu hnojiv a podobně. Toto téma se mě osobně začalo o to více týkat s příchodem nového parťáka Spirita.

Třídění odpadu v České republice

Opravdu v tomto nejste sami. 73% obyvatel České republiky třídí odpad. Trend ve třídění započal v ČR v roce 2000 a od té doby počet lidí třídivých vzrostl o 35%. Pokud jde o třídění obalů, pak se v evropském měřítku držíme na špci.

Jedna česká rodina vytřídí za rok cca 56kg papíru, 39kg plastů a 35kg skla. Více jak 70% obalových materiálů je zpětně recyklováno a využito. Tříděním odpadů šetříme také velké množství vody. V roce 2021 bylo uspořeno 399 000 000 m^3. Takové množství vody se vejde do vodních nádrží Slapy a Vranov dohromady. Celková produkce odpadu v ČR je cca 4 miliony tun, 1 člověk tak vyprodukuje 400kg odpadu ročně. Cílem je, aby se 50% celkového množství odpadu zpětně recyklovalo či jiným způsobem využilo.

Třídění odpadu v Evropě

Cíl Evropské unie je do roku 2030 jasný, recyklovat natolik, aby bylo možné zrušit všechny skládky, do roku 2025 by mělo být recyklováno 55% veškerého odpadu. Od roku 2022 je také ze strany EU snaha o vyšší podíl a výrobu biologicky rozložitelných obalů. Až do roku 2021 se odpad vyvážel do Číny, to se naštěstí v roce 2021 změnilo, kdy EU zakázala vývoz odpadu mimo země OECD.

Odpad v celosvětovém měřítku

Na celém světě se ročně vyprodukuje cca 2 miliardy odpadu. Pouze 20 % z toho se recykluje. Do roku 2050 by se mělo recyklovat 90 % odpadu. Pravdou je, že máme opravdu co napravovat. V roce 1950 se celosvětově vyrobilo 1,5 milionu tun plastu. O 68 let později, v roce 2018 již byla roční produkce plastů 359 milionů tun.

Je třeba si také uvědomit, že je rozdíl mezi uměním recyklace a umění nakládání s odpady. Pokud jde o recyklaci pak v tomto směru vede Jižní Korea, kde recyklují až 60% odpadu. Dalšími premianty v recyklaci je Slovinsko, Německo či Rakousko.

Číslem 1 ve zpracování odpadu je však Švýcarsko. V této zemi recyklují pouze 31% odpadu, zbytek smetí však spálí nebo kompostovat. Švýcarsko tak v roce 2019 spotřebovalo téměř 100 % odpadu. Naprostým unikátem je poté město Bern, kde se odpad na žádné skládky už nesváží. (to je cílem EU). Podobná opatření se zavádí také ve Finsku, Švédsku či Belgii.

Nejhorší situace je v Turecku. 80 milionová země dokáže zpracovat méně jak 10% odpadu.

V USA vyprodukuje 1 člověk 800 kg odpadu ročně, tedy 2x více oproti Japonsku. USA tak vyprodukují 12% odpadu z celkového množství 2 miliard tun. Dokáží recyklovat 26% odpadu a jinak zpracují dalších 22%.

Dále už jenom zmíním několik odkazů, kde si můžete přečíst, jaký odpad do jaké nádoby třídit, a jaký naopak do plastu, papíru či skla nepatří.

https://www.samosebou.cz/2022/04/01/trideni-a-recyklace-odpadu-v-cesku-jak-na-to/ 
 

Tady najdete rady a lifehacky pro třídění odpadu v podobě podcastu
https://www.eon.cz/radce/ekologie/trideni-odpadu/jak-spravne-tridit-odpad/

Pokud budete mít na vyhození nepříliš časté věci jako ABS plasty, akvária, audiokazety atd. koukněte přímo do seznamu takových věcí a kam s nimi na tomot odkazu.
https://www.samosebou.cz/kampatri/

Závěr

Závěrem se můžeme zamyslet nad tím, zda je tento svět jenom pro naší generaci, a nebo jí chceme zanechat také našim dětem a dětem jejich dětí. Je mnoho věcí, které je pro tento cíl třeba zlepšit, ale třídění odpadu je krok, který může udělat každý z nás. Tady a teď.

Mě osobně třídění baví. Doslova si tím dělám pořádek v hlavě. Opravdu to tak funguje, pokud udržuje člověk pořádek kolem sebe, má pořádek také v sobě.

Že nemáte do čeho odpad třídit? Stačí igelitová nebo papírová taška a hurá do toho. Já osobně nejvíce odpadu vytřídím při úklidu papírů, faktur a dokumentů.

V neposlední řadě máme jaro, které jen vybízí k radikálnímu úklidu, při kterém můžete myslet také na myšlenku minimalismu. Opravdu potřebujete 10 svetrů, 30 triček, 15 kalhot, 500 počmáraných papírů, kde ani nevíte co máte? Co říkáte? Na téma minimalismu mohu doporučit krátký dokument The minimalists: Méně je teď a tady, který najdete na NETFLIXU.

Tak tašku do ruky a hurá do toho.

Kdo vytřídí nejvíce odpadu, vyhrává. Co? No přece dobrý pocit. A co právě ty? Děláš ve svém životě nějakou maličkost, která pomáhá celému světu? Dej mi vědět a inspiruj mě. Těším se na zprávy na www.kuzdraveni.cz